Obchod

Co si dát před, během a po sportovním výkonu?

Správné stravování během sportovních výkonů je alchymie. A to jak během závodů, při tréningu, ale i během dlouhých výletů.

Máme pro vás přehled o tom, jaké výživové doplňky si dát během jednotlivých fází.

panacekPřed výkonem 

Před jakýmkoliv sportovním výkonem není dobré jíst cokoliv sladkého, resp. potraviny obsahující jednoduché cukry. A to z toho důvodu, že je tělo rychle stráví a brzy se dostaví pocit hladu. Stejně tak se nedoporučuje konzumovat nic s obsahem tuků nebo bílkovin - tyto živiny se naopak tráví dlouho a zbytečně se tak zatěžuje organismus. Není dobré jíst ani vlákninu, s jejímž trávením tělo spotřebovává velkou dávku energie.

K snídani, cca 3 hodiny před výkonem, byste si tedy měli dát pečivo se sýrem a šunkou, nebo třeba i vajíčka.

1-2 hodiny před sportem si dejte jedno až dvě želé Enervit Pre Sport. Zamezíte tak možným pocitům hladu a vyhnete se případným zažívacím problémům, jelikož želé je dobře stravitelné.

 

panacek na koleBěhem výkonu

V průběhu sportovního výkonu je důležité doplňovat energii ve formě sacharidů. Můžete si vybrat z oblíbených gelů nebo tyčinek. Gely Endurosnack nebo gely od Enervit nebo tyčinky Nutrend Endurance Bar jsou vhodné i pro delší výkon, zatímco například gel Carbosnack je díky rychlým cukrům vhodný ke kratší zátěži. 

 

lahevPitný režim

Že je důležité dodržovat pitný režim, není nutné psát. Důležité ale je říct si, co a kdy pít.

Jak jsme zmínili výše, před výkonem není dobré jíst ani pít nic sladkého. Doporučuje se tedy dát si dostatek čisté neperlivé vody maximálně s plátky citronu.

Naopak během sportovního výkonu byste měli pít iontové nápoje. Ty vám formou sacharidů dodají potřebnou energii a doplní minerální látky, které ztrácíte pocením. Navíc jsou tyto nápoje snadno vstřebatelné.

A kolik toho vypít? Doporučeno je každých 10-15 minut vypít cca 300 ml. No zkrátka na pití nezapomínat a každou chvíli se napít :-)

Iontové nápoje Nutrend nebo Enervit jsou účinky srovnatelné, vybírejte tedy i podle chuti.

 

kreceJak na křeče

Znáte to. Jste soustředěni na maximální výkon a najednou přijde křeč, která dokáže vše pokazit. Při přípravě na závod nezapomeňte na prevenci proti křečím. Večer před závodem, nejlépe před spaním, vypijte jeden Magneslife.

Když i nejlepší příprava selže a křeče přijdou, zvolte tablety GT Sport.

Riziku křečím předcházejte i pitím iontového nápoje, který vám kromě energie dodává i potřebné minerály.

Náš Tip: výbornou potravinou proti křečím je například banán

 

gaucPo výkonu

Regenerace je důležitá část tréninku, jelikož výkonnost nejvíce roste právě v této fázi. Půlhodinu po výkonu byste tedy měli vypít nápoj s optimálním složením (sacharidy, aminokyseliny, vitamíny). Můžete si vybrat Nutrend Regener nebo Enervit R2.

Není to ale jen o první půl hodině. Do 6 hodin po výkonu je vhodné zajistit příjem sacharidových jídel (rýže, těstoviny, maso...).

Naopak ne úplně dobrý nápad je dát si hned po výkonu pivo. No ale znáte to :-)

Závěrem

Při doporučeních jsme vycházeli z vlastních závodních i nezávodních zkušeností, i z doporučení výrobců sportovní výživy. Každý je ale jiný a každému sedne něco jiného. Proto vycházejte hlavně ze svých potřeb.

 

Praktické rady cyklistům

Dozvíte se v naší poradně

Jak vybrat kolo a jak se pak o něj starat?

Jak se obléknout na sportovní výkon a také vše o elektrokolech...

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Vše okolo kol pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.