Obchod

Jaké kolo pod stromeček?

Přemýšlíte, že svému dítěti nadělíte k Vánocům nové kolo, ale nevíte, jak správně vybrat?

V tomto článku vám poradíme, jaká kola jsou pro které děti ta nejvhodnější.

Při výběru se řiďte věkem, výškou, ale také šikovností vašeho dítěte. Nemá smysl nutit drobné a nepříliš zdatné dítě jezdit na co největším kole, s kotoučovými brzdami, odpruženou vidlicí a trojpřevodníkem. Jízdu mu mnohem více zpříjemníte lehkým kolem ve správné velikosti. Pamatujte, že je velice snadné dítěti cyklistiku zprotivit kolem, na kterém se mu bude špatně jezdit.

Ať se rozhodnete jakkoliv, jsme rádi, že své děti podporujete ve sportu. A nebudete-li si vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi vám s výběrem kola pomůžeme.

Odrážedla – jsou vhodná pro děti zhruba od 2 let, samozřejmě ale záleží na tom, jak je vaše dítě šikovné. Na odrážedle se naučí držet rovnováhu a zvykne si na posed na kole, na brzdu a pod. Většina malých dětí brzdí spíše botami, zvyknou si ale, že kolo brzdu má a jak se s ní zachází.

U nás najdete odrážedla s kvalitními a odolnými rámy i komponenty a nafukovacími koly standardní velikosti 12". Tato odrážedla jsou bytelnější než ta plastová a snáze vydrží nešetrné dětské zacházení. Hledáte-li lehčí odrážedlo, zvolte Kellys Kite s hliníkovým rámem a stupačkami, které váží pouhých 3,9 kg.

Kola velikosti 16" – kola této velikosti často rodiče volí jako další stupeň po odrážedle, tudíž pro děti od 3-4 let. Tato kola jsou zpravidla vybavena balančními kolečky. Pokud je ale vaše dítě zvyklé na odrážedlo, často nejsou ani potřeba. Nabízíme kola pro kluky i holky se sníženým rámem. Nejlepší zkušenosti mají naši zákazníci s 16" koly Kellys s lehkým hliníkovým rámem.

Kola velikosti 20" – takto velké kolo můžete nadělit vašemu předškolákovi. Je tedy vhodné pro děti cca od 5-6 let. Tato kola mívají zpravidla zadní přehazovačku, díky níž děti snáze překonávají kopcovitý terén. U kol této velikosti najdete i modely s kotoučovými brzdami nebo odpruženou vidlicí. Ta jsou u dětí velmi oblíbená. Myslete ale na to, že takto malé děti moc neváží, tudíž pod nimi vidlice ani moc nepruží, co se týče brzd, tak stejně dobře jejich jízdu ubrzdí brzdy ráfkové. A především, tyto komponenty kolu přidávají na váze a dítěti jízdu ulehčíte nejvíce tak, vyberete-li kolo co nejlehčí.

Kola velikosti 24" – kola této velikosti jsou vhodná pro děti cca od 7 let. Nabídka je už obsáhlá – kola s odpruženou vidlicí, kotoučovými brzdami i přesmykačem. Stejně, jako u velikosti 20", ale platí, že čím více takových komponentů, tím těžší kolo. I pokud máte doma malého závodníka, zvolte kolo s hliníkovým rámem, pevnou vidlicí, jednopřevodníkem a ráfkovými brzdami. Takový nejlepší poměr kvalita/cena nabízí jednoznačně kola Kellys Kiter 30, která jsou u našich zákazníků velice oblíbená.

Kola velikosti 26" – jsou vhodná pro juniory už od 9 let, nebo 140 cm. Už dávno jsou pryč časy, kdy na 26" kolech jezdili dospělí, nyní jsou tato kola brána jako juniorská a výrobci je vyrábí převážně od velikosti XS. Pokud hledáte lehké 26" kolo, tak je jasnou volbou Rock Machine Thunder 26", které váží pouhých 9,9 kg. 

Kola velikosti 27,5" – volí rodiče pro juniory cca od 11-12 let, nebo 150 cm. Ačkoliv je tato kategorie kol velice oblíbená u dospělých, výrobci kola vyrábí i s malými rámy. Vy pak máte možnost svému dítěti koupit kvalitně osazené kolo i s hydraulickými brzdami a vzduchovou vidlicí. Nedoporučujeme ale za každou cenu kupovat 27,5" kolo malému a drobnému dítku; tato větší kola sice rychleji jedou, zároveň je ale potřeba více obratnosti pro jeho ovládání. Varianty pro dívky a dámy najdete ZDE.

Praktické rady cyklistům

Dozvíte se v naší poradně

Jak vybrat kolo a jak se pak o něj starat?

Jak se obléknout na sportovní výkon a také vše o elektrokolech...

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Vše okolo kol pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.