Obchod

Jezdecké chyby cyklistů

Máme tu první článek od Cyklokouče Jirky.

Dočtete se, jaké jsou 3 hlavní zásady správné jízdy na kole.

Dříve než upozorním na nejčastější jezdecké chyby, stručně popíšu, jaké jsou podle mě nejdůležitější dovednosti pro správnou a bezpečnou techniku jízdy nejen v terénu. Jsou jen 3 :-)

Protože hlava řídí celé tělo a platí to i na kole, nejzásadnější tedy je to, kam se dívám. Kam směřuje můj pohled, tam pojedu. Když se dívám na díru, pařez nebo kámen přede mnou, většinou se do něj trefím. Když se budu koukat vedle překážky, tedy na místo, kudy chci jet, tak se překážce většinou vyhnu.  Platí to i v případě průjezdu zatáčky, o přejezdu lávky nebo průjezdu opravdu úzkého místa. Pohled vždy předchází jízdu.  A čím jedu rychleji, tím více musím pohledem jízdu předcházet.  Mám tak víc času, připravit se na to, co za malou chvilku přijde. Koukat těsně před přední kolo není výhodné, protože ztrácím přehled o tom, co se bude dít.

Druhá zásadní dovednost je rovnováha. Neboli práce s těžištěm. Těžiště je pánev, trup a ramena. Pokud je nebudu držet přesně nad místem, kudy chci jet, tak těžiště zbytek těla i s kolem převáží tam, kam jsem ho vychýlil. Pokud jedu například přes úzkou lávku nebo ve vyjeté koleji, těžiště musím držet přesně nad lávkou nebo kolejí. Pomocí rukou vychyluji jen kolo pod sebou. Tím udržuji stabilitu na místě, kde chci mít těžiště. Kolena mírně od sebe mi sami o sobě dávají větší stabilitu a dovolí mi lépe manipulovat kolem pod sebou.

Ke kolenům ještě přidáme lokty a máme tu třetí zásadní dovednost. Tou je práce kolen a loktů. To jsou místa, která musejí vždy nejlépe a nejvhodněji pružit a reagovat na nerovnosti. Není to vidlice ani tlumič. Pokud pojedu v hodně rozbitém terénu a budu mít kolena a lokty zamčené, každý náraz projde přes kolo, nohy a ruce až do těžiště. To pak není tam kde být má a ztrácím kontrolu nad jízdou. Pro tlumení nárazů samozřejmě nemůžu vždy používat celý kloubní rozsah, ale jen nepatrné povolení loktů při kompresi vidlice mi dát jistotu při řízení kola a kontaktu předního kola s terénem. A i nepatrné povolení kolenou při nárazu do zadního kola udrží moje těžiště na správném místě. Ba co víc, lépe udržím nohy na pedálech a v řadě případů předejdu defektu.

Důležitost jednotlivých dovedností neumím stanovit. Za mě jsou si rovny. A jejich nedodržovaní jsou vlastně ty nejčastější chyby... ;-)

Určitě to není vše. Správné používání brzd, řazení, technika šlapání, úchop řidítek nebo pozice nohou na pedálech hrají svou důležitou roli v celkovém zvládání techniky jízdy na kole.

Na to se můžeme zaměřit někdy příště.

Váš Cyklokouč

Chcete zjistit jaké jsou VAŠE jezdecké chyby? Kontaktujte Cyklokouče, který vám poradí se správnou technikou jízdy.

 

Líbil se vám článek? Pište nám tipy, o čem byste si chtěli přečíst příště.

 

Praktické rady cyklistům

Dozvíte se v naší poradně

Jak vybrat kolo a jak se pak o něj starat?

Jak se obléknout na sportovní výkon a také vše o elektrokolech...

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Vše okolo kol pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.