POZOR OD PÁTKU 21.6 DO ÚTERY 25.6 JE ZAVŘENÁ PRODEJNA V JILEMNICI A NEBUDE PROBÍHAT EXPEDICE OBJEDNÁVEK.
OBJEDNÁVKY BUDOU ZPRACOVÁNY DO ČTVRTKA 20.6 DO 12H A POTÉ AŽ VE STŘEDU 26.6
Obchod

Fotogalerie

Levit 2022

Na čtvrtek 4. 11. 2021 jsme byli pozváni na prezentaci kol Levit 2022. Že vám tato značka nic neříká? Ano, to je pravděpodobné, proto začneme hezky od začátku.

Přesně před 30 lety založili kamarádi pan Bárta s panem Pitašem firmu BP Lumen, která je i doposud ryze česká a neukrývá žádný zahraniční kapitál. Zpočátku se soustředili na výrobu osvětlení. Poté se několik let věnovali distribuci cyklistických komponentů a v roce 2002 založili značku Apache. A od této části už jistě tušíte, odkud vítr vane.

Z Apache se stala oblíbená značka kol a od roku 2009 i elektrokol v Čechách i v Evropě. Od roku 2017 se tato elektrokola začala vyrábět přímo v Úpici. Firma rostla a jejich elektrokola se stávala čím dál známější a oblíbenější.

Zhruba před rokem se s dalším partnerem dohodli, že se jejich cesty rozejdou. A toto rozhodnutí dalo vzniknout nové značce kol a elektrokol Levit. Trochu matoucí může být, že značka Apache stále zůstává na trhu. Nicméně ta česká kola a elektrokola z Úpice jsou nyní Levit. O "nové" značce Apache se rozepíšeme zase někdy příště.

Levit je tedy založen na 30 leté zkušenosti české firmy BP Lumen a modely kol a elektrokol vychází z osvědčených kol Apache. Alespoň tedy pro začátek budou kola podobná těm, které znáte z letošní sezóny, ale budou mít nápis Levit. V Úpici se dále soustředí na vývoj nových modelů a dokonce i v sezóně 2022 se můžete těšit například na novinku - SUV elektrokola.

Plány značky Levit jsou veliké a nesoustředí se jen ryze na kola či elektrokola. Jejich vizí je nahradit auta ve městech koly, elektrokoly a pracují například i na vývoji cargo kol. 
Dalším cílem je expanze i za hranice naší republiky. V Německu a v Holandsku je boom elektrokol a Levit na jejich trzích nesmí chybět. Zaměří se na vývoj speciálních modelů pro specifické požadavky těchto zemí. Nicméně jsme byli ujištěni, že nikoliv na úkor domácího trhu.

Dalším krokem k pokroku je koupě areál bývalé Tonavy, kde vznikne nová výrobní linka. Mimochodem, v BP Lumen jsou to opravdoví patrioti, v Tonavě totiž před začátkem podnikání několik let pan Bárta s panem Pitašem společně pracovali. A nyní chtějí obnovit výrobní areál a dát vzniknout dalším pracovním pozicím, čímž zaručeně podpoří svůj oblíbený region.

Co se týče produktové řady Levit, tak ta se prozatím moc neliší od té letošní Apache. Stále zde najdete městská elektrokola od 25 tisíc, elektro skládačky. Pak také oblíbené trekové a horské modely s integrovanou baterií a středovým pohonem Bafang. Nechybí ani vyšší modely s pohony Bosch.
Dále se bude na některých elektrokolech objevovat středový pohon Vinka. Což je vlastně obnova pohonu Comp, který znáte už z minulosti. Vinka je asijský motor, za kterým ale stojí čeští vývojáři a české servisní zázemí.
Samozřejmě se těšte i na "normální" kola bez motoru. Moc nás zaujaly juniorské 27,5" modely nebo pevná 29" kola.

Do dalších let bychom se mohli těšit i na středové motory Yamaha, nový model motoru Bosch. A z nabídky běžných kol třeba na závodní a silniční modely.

Jistě vás zajímá, jak to bude s výrobou a dodávkami. Jak jsme si už asi všichni zvykli, nikdo nám nedokáže říci nic konkrétního. A není se čemu divit. Covid stále působí na mnoho výrobních linek, a to nejen u nás. V Číně se navíc potýkají s energetickou krizí, takže i z tohoto důvodu výroba vázne. 
S největšími výrobci komponentů Shimano či Sram se nyní velmi složitě obchoduje - díly je potřeba objednávat 2-3 roky (!) dopředu. Se všemi (a jistě mnoha dalšími) zádrhely je potřeba pracovat, a věříme, že to není med.
I přes to všechno mají v Úpici následující plány - do konce tohoto roku vyrobit cca 17 tisíc kol, prozatím v té levnější kategorii. V létě 2022 by se měla vyrábět dražší kola. A do konce příštího roku chtějí vyrobit až 130 tisíc kol.
My, stejně jako vy, pevně doufáme, že plány vyjdou a vy budete mít svá kola či elektrokola ve slíbených termínech. Nicméně vás prosíme (i za značku Levit a jiné) o trpělivost, pokud tomu tak nebude. Řetězec při výrobě kola je dlouhý a vlivů na zdržení je příliš mnoho...

Opusťme už ale toto negativní téma a pojďme se podívat na další dvě novinky, které Levit přináší.

Za prvé je to spolupráce s trojnásobným olympijským medailistou - biatlonistou Ondřejem Moravcem. Ondřej je moc sympatický sportovec, který sám vidí v kolech ale i elektrokolech Levit budoucnost. Se značkou Levit bude úzce spolupracovat a jistě ho uvidíme častěji než na jednom videu a dvou fotkách :-)

Druhá, velice zajímavá, novinka je vývoj aplikace, díky které budeme společně znát historii a pohyb kol a elektrokol od výrobce, přes prodejce a servisní zásahy, až k poslednímu majiteli. Každý model Levit bude označen unikátním QR kódem, pod který se pomocí aplikace schová mnoho užitečných údajů. Aplikace je nyní v první fázi. Pracují na vývoji a plánují ji rozšířit na všechny značky kol či elektrokol.

Věříme, že pro vás byl tento článek přínosný a objasnil vám nejednu otázku. My se moc těšíme na nová kola a elektrokola. Tak je pojďte vyhlížet s námi.

Praktické rady cyklistům

Dozvíte se v naší poradně

Jak vybrat kolo a jak se pak o něj starat?

Jak se obléknout na sportovní výkon a také vše o elektrokolech...

Novinky na váš e-mail

Buďte o krok napřed! Vše okolo kol pravidelně v e-mailu.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.